52-Port Smart Managed PoE Switch with 10 Gigabit Uplinks - DGS-1250-52XMP
Product image 1
Cost-efficient SMB/SME access & aggregation solution.
  • 48 x 10/100/1000BASE-T PoE ports
  • 4 x 10G SFP+ ports for choosing the most suitable media type for your requirement
  • Lite L3 Static Routing for increased network efficiency
  • 370W PoE Power Budget (802.3af/at) to allow more power for connected devices
  • Dual Image & Configuration for reduced downtime
  • Supports STP/RSTP/MSTP to maintain the quality of network
  • Full CLI for for easy management
  • QoS Enablement for performance improvement of critical network traffic
  • 11 Web Languages for management flexibility
Power & Value
Easy Maintenance, Less Downtime
Automatic Configuration
High PoE Budget (370W)
Management Versatility
Specifications
1000Base-T PoE Interface 48
10G SFP+ Interface 4
Auto MDI/MDIX Yes
Console Port Yes
RJ-45 Management Port No
Alarm Port No
CompactFlash (CF) Card Slot No
Secure Digital (SD) Card Slot No
USB Port No
Number of Module Slots No
Switch Capacity 176 Gbps
Max. Packet Forwarding Rate 130.95 Mpps
Dimension 440mm x 250 mm x 44mm
Weight 3.85KG
Operation Temperature -5 - 50°C
Storage Temperature -20-70°C
Operation Humidity 0% - 95% RH
Storage Humidity 0% ~ 95% RH
Operating Altitude 1500 meters
Power Input 100-240 VAC
CPU Speed 1GHz
DRAM Size DDR3 2G
Flash Memory Size 64MB
Packet Buffer Size 16Mbits
FAN Yes
Maximum PoE Budget 370 W<br/>15.4 W per port
Physical Stacking No
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Power & Value
Automatic Configuration
High PoE Budget (370W)
Management Versatility
Specifications
1000Base-T PoE Interface 48
10G SFP+ Interface 4
Auto MDI/MDIX Yes
Console Port Yes
RJ-45 Management Port No
Alarm Port No
CompactFlash (CF) Card Slot No
USB Port No
Number of Module Slots No
Switch Capacity 176 Gbps
Weight 3.85KG
Storage Temperature -20-70°C
Operation Humidity 0% - 95% RH
Storage Humidity 0% ~ 95% RH
Operating Altitude 1500 meters
Power Input 100-240 VAC
CPU Speed 1GHz
DRAM Size DDR3 2G
Flash Memory Size 64MB
Packet Buffer Size 16Mbits
FAN Yes