28-Port 10-Gigabit Smart Managed PoE Switch - DGS-1250-28XMP
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Cost-efficient SMB/SME access & aggregation solution.
  • 24 x 10/100/1000BASE-T PoE ports
  • 4 x 10G SFP+ ports for choosing the most suitable media type for your requirement
  • Lite L3 Static Routing for increased network efficiency
  • 370W PoE Power Budget (802.3af/at) to allow more power for connected devices
  • Dual Image & Configuration for reduced downtime
  • Supports STP/RSTP/MSTP to maintain the quality of network
  • Full CLI for for easy management
  • QoS Enablement for performance improvement of critical network traffic
  • 11 Web Languages for management flexibility
  • Switch Capacity: 128 Gbps
  • Max. Packet Forwarding Rate: 95.24 Mpps
  • PoE Budget: 370 W15.4 W per port
  • Maximum Heat Dissipation:
    PoE ON: 1551.891 BTU/hr (100 V) / 1471.415 BTU/hr (240 V)
    PoE Off: 131.626 BTU/hr (100 V) / 133.331 BTU/hr (240 V)
  • Maximum Power Consumption:
    PoE ON: 455.1 W/100 V431.5 W/240 V
    PoE Off: 38.6 W/100 V39.1 W/240 V
  • MTBF: 463,430.16 hours
Power & Value
Easy Maintenance, Less Downtime
Automatic Configuration
High PoE Budget (370W)
Management Versatility
Specifications
Switch Capacity 128 Gbps
Dimension 440mm x 250 mm x 44mm
Maximum Heat Dissipation PoE ON: 1551.891 BTU/hr (100 V)1471.415 BTU/hr (240 V)PoE Off: 131.626 BTU/hr (100 V)133.331 BTU/hr (240 V)
Weight 3.46 kg
Operation Temperature -5 - 50°C
Storage Temperature -20-70°C
Operation Humidity 0% - 95% RH
Storage Humidity 0% ~ 95% RH
Operating Altitude 1500 meters
Maximum Power Consumption PoE ON: 455.1 W/100 V431.5 W/240 VPoE Off: 38.6 W/100 V39.1 W/240 V
MTBF 463,430.16 hours
Power Input 100-240 VAC
CPU Speed 800MHz
DRAM Size DDR3 2G
Flash Memory Size 64MB
Packet Buffer Size 12MBits
FAN Yes
Physical Stacking No
1000Base-T PoE Interface 24
10G SFP + Interface 4
Auto MDI/MDIX Yes
Console Port Yes
RJ-45 Management Port No
Alarm Port No
CompactFlash (CF) Card Slot No
Secure Digital (SD) Card Slot No
USB Port No
Number of Module Slots No
10/100/1000 BASE-T PoE 24
10G SFP + ports 4
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Maximum Heat Dissipation:
  • Maximum Power Consumption:
Power & Value
Automatic Configuration
High PoE Budget (370W)
Management Versatility
Specifications
Weight 3.46 kg
Storage Temperature -20-70°C
Operation Humidity 0% - 95% RH
Storage Humidity 0% ~ 95% RH
Operating Altitude 1500 meters
Power Input 100-240 VAC
CPU Speed 800MHz